„Ще препоръчам да бъде дадена такава военна помощ на Украйна, че да не бъдат редуцирани способностите на Българската армия“. Това заяви министърът на отбраната Димитър Стоянов пред журналисти след заседанието на Комисията по отбрана днес в отговор на въпрос какво би могла да изпрати страната ни на Украйна, ако решението за предоставяне на оръжие бъде прието от Народното събрание. Той разясни, че трябва да се поддържа необходимия запас от техника за военните формирования в мирно и във военно време. „Нашите норми ще бъдат спазени. Това, което е необходимо за Българската армия, тя ще го има, така че да гарантираме конституционните й задължения по чл. 9. Трябва да бъдем много внимателни при предоставянето на конкретна техника, за да не губим способности“, категоричен беше министърът на отбраната. По думите му, заместващата техника не може да бъде предоставена в кратки срокове.
„Трудно бихме предоставили тежко въоръжение, искано от Украйна, поради простата причина, че ние ще загубим конкретни способности, които няма да може да бъдат толкова бързо възстановени. Да не забравяме, че България е гранична страна с конфликта и в един момент може да се окажем в доста трудна ситуация“, подчерта министър Стоянов. Той каза още, че ако бъде взето решение за предоставяне на оръжие от народните представители, в него няма да бъде определено какъв тип да е въоръжението. „Те ще вземат политическо решение, експертното очаквам да ни бъде възложено с този анализ, който споменах в доклада пред комисията. Анализът е същината на цялото предоставяне на оръжие. Ако някой очаква от нас, че ще си дадем зенитно-ракетните комплекси, съжалявам, но няма как да се случи“, заяви министърът на отбраната.
„Комисията по отбрана прие проекта за инвестиционен разход за придобиване на вторите осем F-16 Block 70, така че продължаваме с проекта за развиване на способностите на Военновъздушните сили. Разходите за реализиране на проекта са разсредоточени в рамките на 10 години, като през тази година те са в размер на 30 милиона, за следващата година са около 36 милиона и така до 2031г.“, съобщи министър Димитър Стоянов. Той посочи, че с втория договор освен самолетите, ще придобием и въоръжение въздух-земя и въздух-въздух. „За разлика от първия договор, в който е включено само въоръжение въздух-въздух и то не за всички самолети, с втория договор се придобиват и тези способности. Това е причината цената на втория договор да изглежда по-висока, но в действителност тя е съпоставима с първия договор“, разясни министърът на отбраната.
„Сроковете за одобряване от Народното събрание на международния договор са много сгъстени, надявам се да успеем до 15 декември. Вероятността да се забавим след тази дата не е малка, но ако това се случи, новата оферта, която ще получим, със сигурност ще бъде на по-висока цена“, категоричен беше министър Стоянов.
В отговор на журналистически въпрос министър Стоянов припомни, че през тази седмица се очаква да бъде получена офертата на Полша за закупуване на два нови двигателя за самолетите МиГ-29. Той допълни, че Министерството на отбраната има готовност и е поискало наши експерти да бъдат изпратени, за да извършат оглед на двигателите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Заради административни пропуски Враца още няма хеликоптерна площадка за спешна помощ
Унгарският форинт се повиши до най-високо ниво от над четири години
Как хедж фондовете прекрояват 180-годишен застрахователен модел
Развитието на събитията в Близкия изток заплашва да разшири войната извън морето
Пазарите в Азиатско-тихоокеанския регион затвориха с понижения в понеделник
ЕК ще препоръча намаляване на енергийни данъци и такси заради скъпите петрол и газ
Шофьор на ТИР умишлено блокира тунел "Витиня"
Зрелищен небесен спектакъл през април: Лириди, Плеяди и ярка комета
Бритни Спиърс се лекува в клиника след шофирането си в нетрезво състояние
Катастрофи затрудняват движението по автомагистралите "Хемус" и "Тракия"
Обедна прогноза
Вярващи се помолиха за здраве и успех в началото на Светлата седмица
Сексистки скандал в Германия
Синер разкри рецептата си за успеха
Киву: Титлата? Доволен съм, че се доближаваме до класиране в ШЛ
Героите за Интер Тюрам и Дъмфрис: Чакаме математиката!
Мачовете по телевизията днес, 13 април
В търсене на изгубените голове! Серия А най-слабо резултатна от 32 г.
5 напитки за детокс след Великден
Най-въздействащите мисли на Екхарт Толе за щастието, егото и стреса
Хитри начини да омекотим напукани пети
Нумерологична прогноза за 13 април
Вкусна майонеза от сварените яйца за Великден
Дневен хороскоп за 13 април, понеделник
Папата не обърна внимание на нападките от Тръмп
Верижна катастрофа с 6 коли образува огромна тапа на "Тракия"
Какво ще бъде времето във вторник?
Спипаха Бритни Спиърс пияна зад волана и я вкараха в клиника
Във Варна отново търсят най-здравото яйце
Бивш шеф на ЦРУ при зова за отстраняването на Тръмп
Дърветата в Танзания се възстановяват сами: Фермерите залагат на естествена регенерация
65 години от полета на първия човек в Космоса: Подвигът на Гагарин
С новите скафандри на НАСА астронавтите могат да оцелеят до 6 дни след авария
Астронавтите от „Артемида II“ се завърнаха на Земята след рекордна мисия до Луната
Скрит процес във водите на океаните затопля Земята
Нов екипаж от милиметрови червеи ще лети към МКС с важна мисия